Kampanie 2019 - 2024

EDYCJA PIERWSZA 2019-2020

Kampania Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” rozpoczyna się 14 listopada 2019, w Dniu Czystego Powietrza, na Rynku w Oświęcimiu. W kolejnych odsłonach kampanii mobilna instalacja trafia do Czernichowa, Wieliczki, Zabierzowa oraz Niepołomic. Od 29 stycznia 2020 r. z inicjatywy Warszawy Bez Smogu, stołecznego oddziału Polskiego Alarmu Smogowego, model ludzkich płuc stanął w Warszawie, przed budynkiem Centrum Zdrowia Dziecka w dzielnicy Wawer.

– Sezon grzewczy to wzrost niebezpiecznego dla zdrowia zanieczyszczenia powietrza, w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim dzieci. Dlatego ostatni przystanek naszej kampanii „Zobacz czym oddychasz” postanowiliśmy zorganizować w symbolicznym miejscu – pod Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Płuca mają unaocznić skalę zanieczyszczenia i zwrócić uwagę tak rządzących jak i mieszkańców – tłumaczyli aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego.

EDYCJA DRUGA 2020-2021

W kampanię w Małopolsce włącza się Radio Kraków oraz Województwo Małopolskie. Polski Alarm Smogowy dysponuje już trzema mobilnymi instalacjami. W czasie kampanii w gminach, w których nie ma oficjalnych pomiarów jakości powietrza, PAS instaluje pyłomierze, mierzące stężenia pyłu PM10. Podczas trwającej cztery miesiące kampanii instalacje „oddychających” płuc pojawiają się na terenie pięciu województw w 24 miejscowościach. Wiele gmin zgłasza się do PAS z prośbami o zainstalowanie płuc w następnym sezonie grzewczym.

Dwie nowe instalacje powstały w ramach projektu LIFE “Małopolska w zdrowej atmosferze”, realizowanego we współpracy z Województwem Małopolskim i wspierały działania informacyjne ekodoradców w małopolskich gminach.

EDYCJA TRZECIA 2021-2022

Do kampanii PAS włączają się dwie nowe instalacje, które powstały na skutek działań lokalnych aktywistów antysmogowych. Jedna z instalacji powstała w Wejherowie, gdzie we współpracy z Wejherowskim Alarmem Smogowym uczniowie miejscowej Szkoły Samochodowej zbudowali samodzielnie mobilne płuca. Druga instalacja powstała dzięki staraniom Gierałtowickiego Alarmu Smogowego, któremu udało się znaleźć sponsora instalacji – Fundację Better Future.

Instalacje mobilnych płuc odwiedziły aż 47 miejscowości w dziewięciu województwach. PAS szacuje, że antysmogowe instalacje zobaczyły dziesiątki tysięcy osób.

EDYCJA CZWARTA 2022-2023

Czwarta edycja kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” była największą spośród dotychczasowych. W sezonie grzewczym 2022-2023 mobilne płuca odwiedziły 63 miejscowości w dziewięciu województwach! Podczas trzech poprzednich edycji programu płuca odwiedziły ponad 75 lokalizacji. Kampania rozwijała się, dzięki aktywistom alarmów smogowych oraz instytucjom zaangażowanym w walkę za smogiem. W 2021 jedną z instalacji zbudowali uczniowie szkoły zawodowej z Wejherowa na Pomorzu. Na Śląsku mobilne płuca ufundowała z Fundacja Better Future. W 2022 do kampanii dołączyły płuca zbudowane przez Kcyński Alarm Smogowy z woj. kujawsko-pomorskiego. Partnerem kampanii zostało również Stowarzyszenie Program Czysta Polska.

EDYCJA PIĄTA 2023-2024

Piąta edycja kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” rozszerzyła swoje dotychczasowe działania o aspekt edukacyjny. Płuca stały na wydarzeniach, konferencjach naukowych, festiwalach oraz były przedmiotem licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sezonie grzewczym 2023-2024 mobilne płuca odwiedziły 56 miejscowości w 9 województwach! Mimo łagodnej zimy, w wielu miejscowościach materia pokrywająca mobilne płuca zaczerniła się, wskazując na złą jakość powietrza. Najbardziej intensywny kolor zaobserwowano na instalacji w Osięcinach w województwie kujawsko-pomorskim. Kampania rozwijała się, dzięki aktywistom alarmów smogowych oraz instytucjom zaangażowanym w walkę za smogiem. W 2023 do kampanii dołączyli kolejni sponsorzy: Allegro Foundation oraz Grupa Lux Med.